HandySCAN 3D EVO-serien
3D-scanner i metrologiklass optimerad för effektivitet

2026-01-29
MLT genomförde ett 3D-scanninguppdrag av ett flygplan för Sundt Air i syfte att skapa ett exakt och tillförlitligt beslutsunderlag för framtida service, underhåll och tekniska uppgraderingar – där traditionella ritningar saknas. Flygplanet tillhör Formel 1-förarna Lando Norris och Oscar Piastri från McLaren-stallet.
MLT genomförde nyligen ett 3D-scanninguppdrag för Sundt Air, som var i behov av ett pålitligt beslutsunderlag för framtida service och tekniska uppgraderingar där ritningar saknas. Målet var att ta fram ett korrekt underlag för ingenjörer, bland annat för att säkerställa att det finns tillräckligt med utrymme för installation av ny utrustning.
MLT bistod Sundt Air genom att 3D-scanna flygplanet, både invändigt och utvändigt, med utrustning anpassad efter de olika behoven. Genom att kombinera flera 3D-scanners från Creaform kunde MLT skapa en heltäckande bild av flygplanets olika delar och utrymmen.
Resultatet blev ett exakt 3D-underlag som ger Sundt Air bättre kontroll och tryggare planering av framtida modifieringar. Ett något annorlunda och roligt uppdrag som bidrar till en kostnadseffektiv och driftsäker framtid för flygplanet!


